Vesika kelimesinin anlamı “belge” olarak geçer. Yani bir vesika (belge) için gerekli olan şeylere vesikalık denmektedir. Peki o zaman vesikalık fotoğraf nedir sorusunun cevabı basitçe “vesika için gerekli olan ya da ölçüleri istenen belgeye uyan resim veya fotoğraflar” olmaktadır. Vesikalık fotoğraf ifadesi için bir başka deyişle belgelik fotoğraf ya da bağlayıcılığı olan fotoğraf denilebilir.

Standar Vesikalık

Vesikalık fotoğraflar günümüzde, resmî belge için gerekli olan, yüzün belirgin olarak seçildiği, belli ölçülerdeki fotoğraflara denmektedir. İfade ediliş şekline göre “vesikalık fotoğraf”, “vesika fotoğrafı”, “vesikalık” ya da “vesikalık resim” denmektedir. Vesikalık fotoğrafların ölçüleri kullanılacak resmi belgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden hangi amaçla kullanıldığı önemlidir. Bu sebeple fotoğraf çektirirken özellikle hangi kurum ve ne için kullanacağınızı fotoğraf çektirirken belirtmelisiniz.

Vesikalık Fotoğraf Türleri ?

Vesikalık fotoğraf kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır. Vesikalık fotoğraf türleri arasında biyometrik vesikalıklar, standart vesikalıklar ve portre artistlik vesikalıklar sayılabilir. Bu arada belirtelim en çok tercih edilen vesikalıklar ise standart vesikalıklardır.

 • Biyometrik Vesikalık
 • Standart Vesikalık
 • Portre, Artistlik Vesikalık

Vesikalık Fotoğraf Boyutları ?

Çözünürlük kalitesi eski klasik vesikalığa göre daha yüksek olan biyometrik fotoğraf aslında vesikalık fotoğraflarla aynıdır. Yeni verilen Pasaport ve Ehliyetlerde kullanılması mecburi hale gele gelmiştir.  Standart vesikalıkların ölçüleri 320 piksel yükseklik ve 240 piksel genişlikte 24 bit renk derinliğinde olması gerekmektedir.

 • Eski Kimlik Vesikalık Boyutları : 4.5×3.3cm
 • Standart Vesikalık Boyutları : 4.5x6cm
 • Biyometrik Fotoğraf Boyutları :
  • T.C kimlik, ehliyet, pasaport 5x6cm.
  • Avrupa Vizesi(Schengen) ölçüleri:3.5×4.5cm.
  • Amerikan Vizesi(Green Card): 5x5cm.
 • Portre Vesikalık Boyutları : 6x9cm

Schengen vizesi ve green card için çekilmiş olan fotoğrafları T.C kimlik, ehliyet ve pasaport başvuruları için uygun değildir. Bu amaçla çekilmiş vesikalık fotoğraflarınız varsa mevcut boyutlarla yüklediğinizde T.C standartlarına uygun olmayacağından yeni fotoğraf çekilmesi gerekir. Çünkü vücudun üst kısmının yarısının görünmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafınız olması gerekmektedir.

Kaynak Yazı: https://www.fotopedi.org/vesikalik-fotograf-nedir-ozellikleri-ve-boyutlari-nasil-olmalidir-39486

VESİKALIK FOTOĞRAF HAKKINDA BİLGİ İÇİN; 05453232527